Cytat tygodnia

CYTAT TYGODNIA
Wolność polega na tym, że można czynić wszystko, co drugiemu nie szkodzi. Matthias Claudius

ZNACZENIE IMIENIA ...

MACIEJ – imię to pochodzi z języka hebrajskiego. W Polsce pojawiło się w XIII wieku. Osoba o tym imieniu jest opanowana i bezkonfliktowa. Chociaż nie jest zadowolony, kiedy ktoś próbuje narzucać mu swoją wolę - cierpliwie wysłucha dobrych rad, ale i tak zrobi swoje. Lubi wygodne życie. Jeśli jednak coś go zainteresuje, oddaje się temu z pasją. Znani imiennicy: Maciej Dejczer - reżyser, Maciej Dowbor - dziennikarz i prezenter telewizyjny, Maciej Koterski - aktor, Maciej Kurzajewski - prezenter telewizyjny i dziennikarz sportowy, Maciej Maleńczuk - piosenkarz, Maciej Musiał - aktor, Maciej Niesiołowski - wiolonczelista i dyrygent, Maciej Słomczyński - tłumacz i pisarz, Maciej Stuhr - aktor

piątek, 14 maja 2021

WARTO WRÓCIĆ DO SZKOŁY!

W porównaniu z siedzeniem w klasie praca na polu złotej pszenicy brzmi jak wakacje.

 

A co, jeśli zamiast iść do szkoły, dzień w dzień trzeba było wspinać się we wnętrzu gorącego, pełnego sadzy komina? Miliony dzieci, zarówno dawniej, jak i dzisiaj, nie miało wyboru. Musiały pracować, by mieć co jeść.

 XIX – wieczni kominiarze zabierali ze sobą małych chłopców, którzy od środka czyścili kominy z sadzy tam, gdzie nie sięgała szczotka. Wielu zginęło na skutek upadku lub uduszenia. Kiedy  w 1840 roku brytyjski parlament zakazał tego procederu, mali kominiarze mogli iść do szkoły.

 

W XVIII wieku zaczęto przyznawać, że każdy – nie tylko człowiek bogaty – ma prawo do edukacji. W Wielkiej Brytanii nauka stała się dostępna dla wszystkich w 1891 roku a w Stanach Zjednoczonych bezpłatne szkoły pojawiły się w 1918 roku.

 

Dzień jest wystarczająco długi, by dzieci mogły się uczyć i pracować. Jednak około 200 milionów dzieci na całym świecie pracuje do tak późnych godzin, że nie może chodzić do szkoły.  Często są właściwie niewolnikami i muszą wykonywać niebezpieczne prace.

 

W Bangladeszu (państwo w Azji) wiele dzieci nie chodzi do szkoły, ponieważ musi pracować w polu albo w fabryce. Podstawowa edukacja jest bezpłatna, ale wielu rodziców nie  może sobie pozwolić na zakup papieru, ołówków i biletów na dojazd do szkoły.

 

WARTO WRÓCIĆ DO SZKOŁY BO NAUKA MOŻE BYĆ PRZYWILEJEM I  PRZYJEMNOŚCIĄ!

 

 

 

 

Źródło:

Richard Platt, „Uwierzyłbyś, że … w 1400 roku umiejętność czytania mogła uratować życie?! To i inne zalety nauki”, G+J RBA, Warszawa

https://pupillalibertatis.wordpress.com/2013/04/10/dzieci-w-czasie-rewolucji-przemyslowej/, data dostępu: 14.05.2021

https://www.newsweek.pl/swiat/jak-wyglada-praca-w-fabrykach-w-bangladeszu-niewolnicza-praca-dzieci-na-newsweekpl/q06sgxy, data dostępu: 14.05.2021